Abstract
Original language | Dutch |
---|---|
Place of Publication | Lisse |
Publisher | Praktijkonderzoek Plant & Omgeving, Bollen en Bomen |
Number of pages | 33 |
Publication status | Published - 2012 |
Keywords
- ornamental bulbs
- tulips
- storage
- ventilation
- temperature
- energy saving
- agricultural research
Cite this
}
State-of-the-Art bewaarsysteem tulpenbollen : Resultaten 2011. / Wildschut, J.; van Dam, M.F.N.; Kok, M.; van der Gulik, T.
Lisse : Praktijkonderzoek Plant & Omgeving, Bollen en Bomen, 2012. 33 p.Research output: Book/Report › Report › Professional
TY - BOOK
T1 - State-of-the-Art bewaarsysteem tulpenbollen : Resultaten 2011
AU - Wildschut, J.
AU - van Dam, M.F.N.
AU - Kok, M.
AU - van der Gulik, T.
PY - 2012
Y1 - 2012
N2 - Resultaten van het op 5e jaar State-of-Art bewaren van tulpenbollen op 12 bedrijven waarvan de energie- en achtergrondgegevens verzameld zijn. De 12 bedrijven hadden allen dit jaar een zeer laag berekend percentage zure bollen (0.06 % tot maximaal 1,3%). Door geheel of gedeeltelijk de ventilatie op ethyleenmetingen te sturen en ook de circulatie hierop aan te passen kon hierdoor veel energie bespaard worden. Op gas is er gemiddeld 27% bespaard, variërend van -15% (op het bedrijf dat de ventilatie niet stuurt op basis van de ethyleenmeting) tot 80%. Bij volledige sturing van de ventilatie op basis van een ethyleengrens van 100 ppb had de gemiddelde besparing 79% kunnen zijn. Op elektra is door terugtoeren gemiddeld 53% bespaard, variërend van -17% (op het bedrijf dat continue op voltoeren circuleert) tot 95%. Bij terugtoeren evenredig met verminderde ventilatie a.g.v. de lage ethyleenproductie, maar met een minimum frequentie-instelling van 15 Hz, had gemiddeld 84% bespaard kunnen worden. Op elektra is dus meer bespaard dan op gas. Op het totale energieverbruik (gas voor het opwarmen van buitenlucht voor ventilatie + elektra voor circulatieventilatoren) is bij de bewaring gemiddeld 44% bespaard, variërend van -17% tot 76%.
AB - Resultaten van het op 5e jaar State-of-Art bewaren van tulpenbollen op 12 bedrijven waarvan de energie- en achtergrondgegevens verzameld zijn. De 12 bedrijven hadden allen dit jaar een zeer laag berekend percentage zure bollen (0.06 % tot maximaal 1,3%). Door geheel of gedeeltelijk de ventilatie op ethyleenmetingen te sturen en ook de circulatie hierop aan te passen kon hierdoor veel energie bespaard worden. Op gas is er gemiddeld 27% bespaard, variërend van -15% (op het bedrijf dat de ventilatie niet stuurt op basis van de ethyleenmeting) tot 80%. Bij volledige sturing van de ventilatie op basis van een ethyleengrens van 100 ppb had de gemiddelde besparing 79% kunnen zijn. Op elektra is door terugtoeren gemiddeld 53% bespaard, variërend van -17% (op het bedrijf dat continue op voltoeren circuleert) tot 95%. Bij terugtoeren evenredig met verminderde ventilatie a.g.v. de lage ethyleenproductie, maar met een minimum frequentie-instelling van 15 Hz, had gemiddeld 84% bespaard kunnen worden. Op elektra is dus meer bespaard dan op gas. Op het totale energieverbruik (gas voor het opwarmen van buitenlucht voor ventilatie + elektra voor circulatieventilatoren) is bij de bewaring gemiddeld 44% bespaard, variërend van -17% tot 76%.
KW - bloembollen
KW - tulpen
KW - opslag
KW - ventilatie
KW - temperatuur
KW - energiebesparing
KW - landbouwkundig onderzoek
KW - ornamental bulbs
KW - tulips
KW - storage
KW - ventilation
KW - temperature
KW - energy saving
KW - agricultural research
M3 - Report
BT - State-of-the-Art bewaarsysteem tulpenbollen : Resultaten 2011
PB - Praktijkonderzoek Plant & Omgeving, Bollen en Bomen
CY - Lisse
ER -