TY - BOOK
T1 - Overzicht van wetenschappelijke literatuur over de microbiologische gevaren gerelateerd aan consumptie van zeevis in Nederland
T2 - Resultaten van een zoekopdracht in de wetenschappelijke literatuur uitgevoerd in opdracht van BuRO van de NVWA
AU - van Bokhorst-van de Veen, Hermien
AU - Hayrapetyan, Hasmik
AU - Nierop Groot, Masja
PY - 2018
Y1 - 2018
N2 - In opdracht van Bureau Risicobeoordeling & onderzoek (BuRO) van de Nederlandse Voedsel en Warenautoriteit (NVWA) in de periode van januari – maart 2018 heeft Wageningen Food & Biobased Research (WFBR) een zoekopdracht uitgevoerd in de wetenschappelijk literatuur naar publicaties over microbiologische gevaren die zich in de verschillende schakels van de visserijketen in Nederland kunnen voordoen en die mogelijk een volksgezondheidsrisico vormen. Hierbij gaat het om vier deelketens binnen de visserijketen:- Zeevisserij- Kust- en binnenvisserij- Schaal- en schelpdieren (inclusief gekweekte schaal- en schelpdieren)- Kweekvisketen. Deze output geeft een overzicht van de zoekresultaten in de wetenschappelijke literatuur voor de zeevisserij deelketen. De informatie is gebaseerd op Scopus zoekopdrachten binnen beschikbare wetenschappelijke literatuur en is uitgevoerd op basis van de met de NVWA overeengekomen zoektermen. Daarnaast zijn enkele algemenere zoekopdrachten op internet voor “risk assessment” en uitbraken in Amerika, Australië en Nieuw-Zeeland uitgevoerd. De gevonden relevante literatuur van dit project staat in tabellen weergegeven en het resultaat is vertrouwelijk totdat BuRO de ketenrisicobeoordelingen openbaar heeft gemaakt. Mogelijke gevaren geïntroduceerd in de schakel consumptie maken geen onderdeel uit van deze analyse. Verder zijn in dit project alleen microbiologische gevaren die een mogelijk risico voor de volksgezondheid vormen meegenomen. Risico’s voor de gezondheid van vis blijven buiten beschouwing. Chemische en fysische gevaren, waaronder ook allergenen zoals histamine, zijn relevant voor de visserijketen maar vallen buiten de scope van dit onderzoeksproject en worden besproken in een apart project. In dit onderzoek is ook focus gelegd op zeevis dat het meest geconsumeerd wordt in Nederland, namelijk zalm, haring, tonijn en makreel.
AB - In opdracht van Bureau Risicobeoordeling & onderzoek (BuRO) van de Nederlandse Voedsel en Warenautoriteit (NVWA) in de periode van januari – maart 2018 heeft Wageningen Food & Biobased Research (WFBR) een zoekopdracht uitgevoerd in de wetenschappelijk literatuur naar publicaties over microbiologische gevaren die zich in de verschillende schakels van de visserijketen in Nederland kunnen voordoen en die mogelijk een volksgezondheidsrisico vormen. Hierbij gaat het om vier deelketens binnen de visserijketen:- Zeevisserij- Kust- en binnenvisserij- Schaal- en schelpdieren (inclusief gekweekte schaal- en schelpdieren)- Kweekvisketen. Deze output geeft een overzicht van de zoekresultaten in de wetenschappelijke literatuur voor de zeevisserij deelketen. De informatie is gebaseerd op Scopus zoekopdrachten binnen beschikbare wetenschappelijke literatuur en is uitgevoerd op basis van de met de NVWA overeengekomen zoektermen. Daarnaast zijn enkele algemenere zoekopdrachten op internet voor “risk assessment” en uitbraken in Amerika, Australië en Nieuw-Zeeland uitgevoerd. De gevonden relevante literatuur van dit project staat in tabellen weergegeven en het resultaat is vertrouwelijk totdat BuRO de ketenrisicobeoordelingen openbaar heeft gemaakt. Mogelijke gevaren geïntroduceerd in de schakel consumptie maken geen onderdeel uit van deze analyse. Verder zijn in dit project alleen microbiologische gevaren die een mogelijk risico voor de volksgezondheid vormen meegenomen. Risico’s voor de gezondheid van vis blijven buiten beschouwing. Chemische en fysische gevaren, waaronder ook allergenen zoals histamine, zijn relevant voor de visserijketen maar vallen buiten de scope van dit onderzoeksproject en worden besproken in een apart project. In dit onderzoek is ook focus gelegd op zeevis dat het meest geconsumeerd wordt in Nederland, namelijk zalm, haring, tonijn en makreel.
UR - https://edepot.wur.nl/578126
U2 - 10.18174/578126
DO - 10.18174/578126
M3 - Report
T3 - Rapport / Wageningen Food & Biobased Research
BT - Overzicht van wetenschappelijke literatuur over de microbiologische gevaren gerelateerd aan consumptie van zeevis in Nederland
PB - Wageningen Food & Biobased Research
CY - Wageningen
ER -