Effect van Belem 0.8MG en Capirel op aantasting door uienvlieg in zaaiuien : rapportage proefjaar 2023

T.C. Everaarts, H. Huiting, H. de Vries

Research output: Book/ReportReportProfessional

Abstract

Binnen UIreka zijn in 2023 twee proeven in zaaiuien uitgevoerd waarin de werking van een toepassing van 12 kg/ha Belem 0.8MG bij zaaien en twee toepassingen met Capirel (3 miljard nematoden per ha) tegen schade door uienvlieg werd getoetst. De proeven lagen in Drenthe en Brabant, en werden uitgevoerd door HLB in Wijster en Vertify in Zwaagdijk.
De proeven lagen in 2e Valthermond en in Wouwse Plantage, beide op een zandgrond. Op het perceel in 2e Valthermond werd tevens de Steriel Insecten Techniek (SIT) tegen uienvlieg uitgevoerd. De objecten waren als volgt:
1. Onbehandeld
2. 12 kg/ha Belem 0.8MG in de rij, boven het zaad
3. 12 kg/ha Belem 0.8MG in de rij, boven het zaad + 2 toepassingen Capirel (3 miljard nematoden/ha)
4. 2 toepassingen Capirel (3 miljard nematoden/ha)
De wegval door maden van de uienvlieg was in beide proeven beperkt, maar voldoende om de effectiviteit van producten tegen schade te kunnen testen.
In beide proeven werd een duidelijke effectiviteit tegen uienvliegschade waargenomen van 12 kg/ha Belem 0.8MG toegepast in een band boven het uienzaad. Deze effectiviteit was in 2e Valthermond 96% en in Wouwse Plantage 46%.
Ook werd in beide proeven een duidelijke effectiviteit van twee toepassingen met Capirel waargenomen. Deze effectiviteit was in de eerste proef 28% en in de tweede proef 65%. Een verklaring voor de matige effectiviteit van de toepassingen met Capirel in één van de proeven zijn de droge weersomstandigheden in juni 2023.
In 2e Valthermond was de werking van Belem 0.8MG solo toegepast te hoog om een uitspraak te kunnen doen over de combinatie van Belem 0.8MG en Capirel. In Wouwse Plantage werd er een meerwaarde gezien van de combinatie van Belem 0.8MG en Capirel ten opzichte van de solo toepassingen van beide producten. De effectiviteit van het object waarin de producten werden gecombineerd was in deze tweede proef 85%.
In 2e Valthermond werd in de periode kort na opkomst tevens een goed effect van Belem 0.8MG tegen schade door bonenvliegen waargenomen, deze varieerde van 68 - 81%. In de periode dat schade door bonenvliegen plaatsvond, waren nog geen gewastoepassingen met Capirel uitgevoerd.
Original languageDutch
Place of PublicationZoetermeer
PublisherUIREKA
Number of pages26
Publication statusPublished - Apr 2025

Publication series

NameUireka rapport
No.2024-06

Cite this